Audacity jest darmowym programem rozpowszechnianym na licencji GNU GPL, a więc możemy z niego korzystać również komercyjnie. Przeznaczony jest do rejestracji oraz obróbki dźwięku. Zakładam, że wszyscy poradzą sobie z pobraniem oraz instalacją tego oprogramowania, dlatego nie będę opisywał tego procesu. Program możemy pobrać ze strony projektu pamiętając przy tym również o instalacji potrzebnych pluginów.

Po zakończeniu procesu instalacji audacity warto zajrzeć do ustawień programu, a więc przechodzimy do /Edytuj/Preferencje, gdzie proponuję wskazać ścieżkę do naszej biblioteki Lame oraz przejrzeć pozostałe ustawienia, które możemy zmienić według własnego uznania. Jeżeli zamierzamy nagrywać dźwięk z  mikrofonu przeznaczonego do wykorzystania w warunkach domowych warto zmienić ustawienie kanałów ze stereo na mono. Wynika to z tego, że przy użyciu tradycyjnych mikrofonów nie uzyskamy dźwięku stereo, a także dźwięk mono będzie posiadał mniejszą objętość. Przed rozpoczęciem nagrywania warto jeszcze sprawdzić ustawienie źródła dźwięku, z którego zostanie nagrany. Program powinien sam wykryć urządzenie, lecz w razie problemów możemy to ustawienie zmienić. Następnie sprawdzamy poziom wskaźników na monitorze aby nie przekraczały dopuszczalnej skali.

Teraz już możemy rozpocząć nagrywanie w audacity. Możemy zatrzymać w danym momencie, następnie wznowić nagrywanie dźwięku od momentu zatrzymania (pauza). Jak też możemy nagrać kolejną ścieżkę nie usuwając starej.

    Wycinanie fragmentu ścieżki. Mamy możliwość wycięcia kawałka ścieżki i wklejenie jej w inne miejsce do naszego projektu lub całkowicie usunąć ten wycinek. Kolejną możliwością jest rozdzielenie ścieżek, gdzie zaznaczamy najpierw wycinek ścieżki i z menu „Edycja” wybieramy „Rozdziel” po tym zabiegu mogę przesuwać pojedyncze fragmenty ścieżki. Podobnie działa polecenie „Rozdziel przenieś”, które po zaznaczeniu fragmentu ścieżki i wybraniu tego polecenia z menu „Edycja” ścieżka zostanie rozdzielona i automatycznie przeniesiona na nową ścieżkę. Podobnie działa również opcja „Rozdziel wytnij” działająca podobnie z tą różnicą, że wycinek zostaje wycięty i możemy go wkleić w inne miejsce.

    Wzmocnić dźwięk naszej ścieżki możemy na kilka sposobów poprzez przesunięcie suwaka po lewej stronie naszej ścieżki, jak też możemy zaznaczyć wycinek lub całą ścieżkę, następnie z menu „Efekty” wybieramy polecenie „Wzmacniaj” regulujemy suwak sprawdzając efekt odtwarzając plik i obserwując wyświetlenie skali na wyświetlaczu. Podobnie do efektu wyciszenia działa efekt „Normalizacja” służy do wyrównywania dźwięku, działa to podobnie, jak efekt wzmocnienia lub wyciszenia.

    Usuwanie szumu jest dość ważnym efektem, z którego często będziemy korzystać podczas obróbki naszego projektu. Podczas nagrywania dźwięku za pomocą mikrofonu w warunkach domowych często spotkamy się z problemem tego typu, że nasz mikrofon łapie również wiele dźwięków, które zanieczyszczają nasz projekt. Mowa tutaj oczywiście o przeróżnych szumach np. wentylator komputera lub też szum pochodzący z samego mikrofonu niskiej jakości. W audacity możemy ten problem łatwo rozwiązać zaznaczając pustą przestrzeń, w której znajdują się tylko różnego rodzaju szumy. Wybieramy z efektów „Usuwanie szumu” regulujemy suwaki w razie potrzeby klikając na „Podgląd” w celu sprawdzenia efektu zmian. Klikamy „Uzyskaj profil”, następnie zaznaczamy całą ścieżkę, którą chcemy oczyścić i ponownie przechodzimy do „Usuwanie szumu” potwierdzamy „Ok”. Po tych czynnościach rozpocznie się odszumianie ścieżki.

    Miksowanie polega na obróbce końcowej naszego projektu. Dla przykładu dołożymy do projektu kolejną ścieżkę z podkładem muzycznym i dostosowania natężenia obu tych ścieżek, jak też poddać go działaniu innych efektów. Należy także dopasować obie ścieżki, czyli określić czy mają być one w wersji stereo, czy mono. Sprawdzić czy dźwięk nie jest o zbyt dużym natężeniu.

    Obwiednia służy do manipulacji głośnością na określonym wycinku ścieżki, czyli w razie potrzeby szybkie wyciszanie lub wzmocnienie natężenia dźwięku.

    Gotowy projekt możemy zapisać na kilka sposobów. Możemy go zapisać jako projekt i wtedy wszystkie ścieżki zostaną zachowane w takiej formie jak je nagraliśmy w celu późniejszej obróbki, lecz będziemy mogli ten plik otworzyć tylko w audacity lub możemy go eksportować do innego formatu np.:MP3, WAV, Ogg Vorbis.

    Zapisanie pliku MP3 jako ścieżkę stereo możemy wykonać otwierając nasz projekt w programie, następnie dodajemy pustą ścieżkę stereo i eksportujemy do pliku np. WAV. Natomiast dźwięk stereo do mono uzyskamy zaznaczając ścieżkę, wybieramy z menu „Ścieżki/Ścieżka Stereo na Mono”.

Go to top