Joomla jest bardzo popularnym systemem do zarządzania treścią. Jest ona rozpowszechniana na licencji GNU GPL, a więc możemy z niej korzystać bez żadnych opłat. W oparciu o ten system znajdziemy w sieci bardzo wiele niewielkich stron firmowych do bardzo rozbudowanych serwisów bardziej lub mniej popularnych. Mamy do wyboru wiele możliwości aby zainstalować swoją pierwszą stronę testową. Pokażę jak możemy ją zainstalować na darmowym hostingu CBA.PL.

Instalacja Joomla na na tym serwerze jest bardzo zbliżona do instalacji na innych hostingach. Na CBA.PL mamy możliwość instalacji paczki systemu Joomla, jak i wielu innych bezpośrednio z ich strony, jednakże nie na wszystkich hostingach mamy takie możliwości dlatego my sobie utrudnimy i zainstalujemy ją ze strony projektu.

Najpierw musimy pobrać paczkę instalacyjną ze strony pobieramy najnowszą paczkę systemu Joomla 2.5. Pobieramy także pakiet językowy.

Przechodzimy do naszego hostingu w moim przypadku do CBA.PL i logujemy się na wcześniej utworzone konto. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy należy to wykonać podają adres swojej strony, login oraz hasło do konta. Na podany email otrzymamy wiadomość, w której znajdziemy wiele cennych informacji na temat naszego konta. W podsumowaniu znajdziemy parametry, jakie oferuje hosting, które możemy porównać z wymaganiami systemu Joomla.

Tworzymy bazę danych, a więc przechodzimy do menu „bazy danych” i dodajemy nową bazę podając jej nazwę i hasło. Po kilku sekundach baza jest gotowa do użycia.

Przechodzimy do zakładki oprogramowanie, z której możemy wybrać system, który nas interesuje, natomiast ja pokażę jak wysłać plik instalacyjny poprzez FTP. Jest to sposób bardziej czasochłonny lecz często jest jedydym sposobem instalacji na innych serwerach. Do tego celu wykorzystam oprogramowanie Filezilla, które obsługuje konta FTP.

Go to top