Jeżeli po wprowadzeniu zmian do ustawień (łącznie z hasłem dostępu) BIOS-u lub po zmianie konfiguracji sprzętu system się nie uruchamia, a co gorsze bios również. Bez obaw da się to w łatwy sposób naprawić poprzez reset Biosu (CMOS). Sposobów wykonania tego zadania jest wiele, jednak opiszę tutaj dwa, z których najczęściej się korzysta.

Pamiętaj!!! Odłącz źródło zasilania swojego sprzętu.

Otwieramy obudowę naszego PC-ta z prawej strony (patrząc od tyłu) naszego sprzętu najczęściej są to dwie śruby, które odkręcamy ręką lub przy użyciu śrubokręta. Na płycie głównej odszukujemy osadzoną płaską baterię wyglądem przypominająca baterię od zegarka.

I. Wyjmujemy baterię z gniazda, odczekaj około pięciu minut (czas ten jest różny w zależności od płyty głównej, jednak najczęściej pięć minut wystarczy). Po upływie czasu montujemy baterię CMOS z powrotem na płycie. Możemy sprawdzić, czy nasze czynności przyniosły oczekiwany skutek uruchamiając system. Niestety możemy się spotkać ze sprzętem, w którym bateria CMOS jest wlutowana w układ płyty, którą oczywiście możemy wymontować przy użyciu lutownicy lecz nie każdy ma zdolności jak też sprzęt do tego potrzebny, a więc lepiej skorzystać z drugiego sposobu poprzez reset zworki.

II. Drugi sposób polega na wykonaniu resetu zworki, która znajduje się w pobliżu wspomnianej wcześniej baterii. Zworka opisana jest „CLEAR CMOS”,”CLR CMOS” lub „RESET BIOS” w zależności od naszej płyty głównej zamontowane w PC. Wygląd zworki również zależy od naszego sprzętu.

  • osadzona zworka łącząca dwa piny, którą należy przestawić z pozycji łączącej pin 1-2 na pozycję 2-3. Po odczekaniu kilku sekund przestawiamy ją z powrotem do pozycji pierwotnej ponieważ w tej pozycji system niezostanie uruchomiony.
  • dwa piny osadzone w pobliżu baterii, które należy połączyć ze sobą używając do tego zworki lub jeśli nie posiadamy odpowiedniej zworki możemy wykorzystać do tego celu śrubokręt trzymając go w tej pozycji od kilku do kilkudziesięciu sekund (dla pewności lepiej dłużej).
  •  trzecim typem jest przycisk do resetowania ustawień BIOS-u. Wystarczy go nacisnąć, czego efektem będzie reset ustawień.
  •  kolejnym sposobem jest reset ustawień z poziomu BIOS-u, biorąc pod uwagę, że wstanie. Polega to na wejściu w ustawienia BIOS, szukamy opcji „Load Optimize Defaults”, „Load BIOS Default”, „Restore to default/fabric settings”, „Factory Defaults”, „Fail-safe settings” lub podobne w zależności od naszej płyty głównej. Potwierdzamy wybór „Enter”, ponownie potwierdzamy „Yes”, czasem po tych czynnościach nastąpi wyjście z Bios-u, a czasem musimy zapisać zmiany „F10” i potwierdzić „Yes”.

 

      Na moim sprzęcie po wykonaniu tej operacji musiałem ustawić kolejność bootowania po wejściu do BIOS-u. Niekiedy trzeba wprowadzić więcej zmian, aby wszystkie podzespoły działały poprawnie.

Go to top