Kody błędów
Możemy się spotkać z sytuacją, kiedy nasz komputer nie uruchamia się prawidłowo, a z głośniczka systemowego słychać jakieś piski. Możemy wtedy oddać komputer do serwisu lub też samemu spróbować usunąć usterkę według wskazówek. Nie jest to nic innego jak kody dźwiękowe, które mogą być bardzo pomocne podczas zdiagnozowania przyczyny usterki.

Niektóre płyty główne posiadają zintegrowany wyświetlacz, z którego można odczytać kody. Szczegółowy spis sygnałów dźwiękowych znajdziemy w dokumentacji naszej płyty głównej. W różnych modelach płyt możemy się spotkać z takimi samymi sygnałami oznaczającymi inną usterkę, a więc ważne jest dokładne rozpoznanie zamontowanej płyty w swoim sprzęcie. W przypadku wystąpienia sygnałów dźwiękowych należy sprawdzić poprawność podpięcia wszystkich elementów i okablowania w komputerze. Jeżeli nie przyniesie to oczekiwanego skutku możemy wyeliminować podzespoły, które nie są wymagane do poprawnej pracy naszego sprzętu. Model płyty głównej, jak też innych podzespołów naszego sprzętu możemy sprawdzić programem CPU-Z z poziomu Windows lub z poziomu Linux wydając polecenie:

> sudo lshw

Pamiętaj:

Podczas wykonywania czynności niżej opisanych należy pamiętać o odłączeniu kabla zasilającego komputer, gdy w przeciwnym razie możemy doprowadzić do porażenia prądem lub uszkodzić podzespoły komputera.

 

Go to top