Poradnik jest kierowany dla początkujących użytkowników systemu Linux. Postaram się pokazać, jak dostosować ten system do własnych potrzeb. Wykorzystam dystrybucję Minta 17 ze środowiskiem KDE. Ogromną zaletą tego środowiska jest to, że mamy możliwość łatwego dostosowania najmniejszych szczegółów wyglądu systemu. Chcąc oszczędzić wam godzin na szukaniu informacji w Google przedstawię kilka ustawień, z których możecie korzystać.

 

I. Aktywacja firewalla.

Po instalacji pierwszym krokiem jest uruchomienie firewalla, najczęściej spotkamy się z różnego rodzaju nakładkami na iptables i także Mint ma domyślnie w systemie kcm-firewall. Użyjemy skrótu Alt+F2 i wpisujemy firewall, następnie zmieniamy jego status na włączony. Domyślnie ustawiony jest na blokowanie wszystkiego z zewnątrz, natomiast przepuszcza wszystko na zewnątrz.

II. Spolszczenie systemu Linux.

Możemy wszystko wyklikać w terminalu, jednak poradnik jest dla początkujących zrobimy inaczej. Przechodzimy Alt+F2 szukamy system settings / locale, następnie z lewego okienka przenosimy język, który nas interesuje a więc polski i ustawiamy go jako domyślny, czyli jako pierwszy potwierdzamy i zamykamy. Aby nasz system był w pełni spolszczony należy doinstalować brakujące pakiety:

sudo apt-get install language-pack-gnome-pl

Zmiany będą aktywne po ponownym uruchomieniu systemu.

III. Skróty klawiatury.

Przechodzimy do ustawień systemowych / skróty i gesty / Examples, zaznaczamy Examples, a następnie zaznaczamy Run Konsole. Możemy w skrótach własnych dodać własne skróty jak też dostosować inne programy.

IV. Aktualizacja systemu.

Ctrl+Alt+T wydajemy polecenia:

>sudo apt-get update

>sudo apt-get upgrade

V. Ustawienie jedno-kliku zamiast dwukliku.

Ponownie w ustawieniach systemowych przechodzimy do Urządzeń wejściowych / Mysz, zaznaczamy Otwieraj pliki/katalogi pojedyńczym kliknięciem, zapisujemy.

VI. Portfel KDE.

Na niektórych maszynach trzeba wielokrotnie wpisywać hasła do portfela KDE. Możemy tą aplikację skonfigurować lub ją wyłączyć. Ja zazwyczaj wybieram drugą opcję, a więc przechodzimy do Ustawień systemowych / Szczegóły konta / Portfel KDE i zaznaczamy Wyłącz podsystem portfela KDE.

VI. Dostosowanie wyglądu:

Zmiana tapety – prawo-klik na pulpicie, mamy do wyboru kilka domyślnych tapet, jak też możemy pobrać nowe. Przechodzimy do Ustawień systemu / Wygląd przestrzeni roboczej i dostosowujemy wygląd okienek, ekranu powitalnego, pulpitu oraz wybieramy interesujący nas kursor.

VII. Wybór domyślnego odtwarzacza.

Możemy to ustawić mając np. plik MP3, dajemy prawo-klik Właściwości / Opcje typu pliku i w okienku na dole ustawiamy kolejność domyślnie wybranych programów, które mają odtwarzać plik o danym rozszerzeniu.

Go to top