Film przedstawia proces instalacji systemu linux Mint na dysku. Celem tego filmu jest pokazanie osobom , które nie miały styczności z tym systemem jak banalnie prosta jest instalacja.

 

   W tym poradniku chciałbym pokazać użytkownikom, którzy nigdy nie mieli do czynienia z systemami Linux, że instalacja wcale nie musi być trudna. Musimy pobrać obraz płyty z tej strony. Wersja musi być zgodna z naszą architekturą sprzętową 32-bit / 64-bit. Na systemach Microsoft możemy to sprawdzić za pomocą programu CPU-Z. Środowisko KDE ma tą przewagę nad innymi, że jest łatwo konfigurowalne w najmniejszych szczegółach. Następnie wypalamy obraz na płytę DVD lub tworzymy bootowalnego pendrive. Uruchamiamy system wybierając w bios start z wybranego napędu wybierając z menu „Start Linux Mint”. Po uruchomieniu klikamy w ikonkę na pulpicie „Install Linux Mint”, wybieramy język instalacji oczywiście polski. Teraz najtrudniejsza część, czyli utworzenie partycji:

Podział dysku na partycje

   I. Pierwszą partycję, którą tworzymy jest „/boot” wystarczy 100 MB. Na tej partycji zainstalowany będzie program rozruchowy.

   II. Drugą partycją jaką sobie utworzymy jest partycja systemowa /Root ( odpowiednik partycji systemowej C ), na której będą znajdowały się pliki systemowe. Wielkość tej partycji zależy od dystrybucji jaką chcemy zainstalować. Na Minta w zupełności wystarczy 10GB.

   III. Trzecią partycją jaką się zajmiemy jest partycja SWAP. Jest to partycja odpowiedzialna za poprawną hibernację, bez niej system będzie działał jednak nie będziemy mogli korzystać z tej opcji. Zalecane jest jej utworzenie. Wielkość tej partycji zależy od wielkości pamięci operacyjnej RAM jaką mamy zainstalowaną, możemy ją określić zgodnie ze wzorem:

  •  posiadamy mniej niż 256MB RAM, zalecana wielkość partycji SWAP ( ilość RAM * 2 )
  •  posiadamy od 256MB do 512MB RAM, zalecana SWAP ( ilość RAM * 1,5 ale nie więcej niż 512MB ).
  • więcej niż 512MB, zalecana wielkość SWAP odpowiada wielkości RAM ( 512MB ).

   IV. Ostatnią partycją jaką się zajmiemy jest partycja /Home ( odpowiednik Dokumenty z Windows ). Domyślnie tworzone są na niej katalogi: Dokumenty, Muzyka itp. I takie jest jej przeznaczenie. Możemy na nią przeznaczyć dowolną ilość miejsca w zależności od ilości plików jakie chcemy przechowywać na naszym dysku ( zalecana pozostała wolna przestrzeń ).

Dokończenie procesu instalacji

   Jeśli chcemy zainstalować ten system na jednym dysku razem z systemem Windows proponuję jako drugi system instalować system Linux, ponieważ program rozruchowy automatycznie wykryje nam oba systemy. Jeśli wykonamy tą operację odwrotnie będziemy musieli edytować GRUB-a.

W następnym kroku wybieramy naszą lokalizację.

Wybieramy układ klawiatury.

Podajemy naszą nazwę użytkownika oraz hasło.

Teraz pozostaje poczekać na dokończenie procesu instalacji a następnie zrestartować komputer.

Go to top