Gry linux
   Dystrybucje Linuxa można klasyfikować biorąc pod uwagę różnego rodzaju kryteria. Bierze się pod uwagę czy są to komercyjne czy niekomercyjne, jaka jest grupa odbiorców czy też obsługiwane platformy sprzętowe, ale pod uwagę brane są również inne kryteria. Choć Linux rzadziej jest stosowany do gier, to jednak i tutaj znajdują się dystrybucje, które bez problemu można wykorzystać w tym celu. Jedną z nich jest Elementary OS Luna.

    Ostatnio na stronie opublikowałem sposób na reset hasła roota, aby uzyskać dostęp do konta administratora. Tym razem pokażę inny sposób polegający na edycji wpisów podczas startu systemu. Nie potrzebujemy do tego żadnej dystrybucji Linux-a Live.

     

    Jak pobierać pliki z serwisów takich jak:  Wrzuta, Chomikuj (tylko pliki, które możemy odtworzyć na stronie np. pliki: mp3, 3gp, mp4, flv). Możemy korzystać z tego sposobu również na wielu innych serwisach. Zasada jest bardzo prosta nie potrzebujemy żadnego dodatkowego programu, ani też kont w serwisach, z których chcemy zapisać pliki na naszym dysku.

Tor przeglądarka
    Tor (The Onion Router) służy do przesyłania szyfrowanych wiadomości przez wiele routerów cebulowych rozproszonych po całym świecie oferując prawie całkowitą anonimowość podczas korzystania z sieci internet. Możemy z niego korzystać na różnych systemach bez konieczności instalacji tego oprogramowania na dysku. Można go uruchomić z dysku flash podpiętego pod USB i korzystać ze specjalnie skonfigurowanej przeglądarki internetowej.

    Qnapi
Qnapi
jest klonem programu NAPI-PROJEKT. Jego możliwości są zbliżone do Windowsowego odpowiednika, który wyszukuje w bazie napisów a następnie pobiera je na dysk naszego komputera.

Instalacja sprowadza się do jednego polecenia wydanego w terminalu:

>sudo apt-get install qnapi

Jak już mamy zainstalowany program w razie potrzeby możemy zmienić kodowanie znaków UTF-8, oraz język napisów, który nas interesuje. Aby pobrać napisy dajemy prawo klik na pliku z filmem, a następnie Subtitles/Pobierz napisy do filmu z QNapi. Po krótkiej chwili mamy w katalogu z filmem pobrane napisy.

Filezilla

    Filezilla jest łatwym w użyciu funkcjonalnym klientem FTP. Obsługuje wiele protokołów, wznawianie i transfer dużych plików do 4GB, wspiera przeciągnij i puść, oraz wiele więcej. Bardzo dobrze sprawdza się jako klient FTP do zarządzania plikami na serwerze zdalnym.

    Poradnik jest kierowany dla początkujących użytkowników systemu Linux. Postaram się pokazać, jak dostosować ten system do własnych potrzeb. Wykorzystam dystrybucję Minta 17 ze środowiskiem KDE. Ogromną zaletą tego środowiska jest to, że mamy możliwość łatwego dostosowania najmniejszych szczegółów wyglądu systemu. Chcąc oszczędzić wam godzin na szukaniu informacji w Google przedstawię kilka ustawień, z których możecie korzystać.

 

GsmartControl1
Smartmontools
jest narzędziem do odczytywania danych SMART. Ma on możliwość monitorowania, analizowania i raportowania błędów dysków twardych, jak też przeprowadzania różnych testów. Technologia SMART jest obecnie wbudowana w większość dostępnych dysków na rynku. Program ten domyślnie znajduje się w Parted Magic.

 

wlan0 CTRL-EVENT-SCAN-STARTED
      W nowym Ubuntu, jak też pokrewnych pojawił się ostatnio nowy błąd, który powoduje kłopoty z siecią wi-fi. W moim przypadku na karcie Intela objawiało się to tym, że strony ładowały się strasznie powoli, albo wcale. Możemy rozwiązać problem poprzez zmianę network-managera.

 

SMART atrybuty
S.M.A.R.T –
ang. Self-Monitoring, Analisis and Reporting Technology. Sytem ten ma za zadanie wczesnego ostrzegania przed zagrażającą awarią dysku. Służy on do monitorowania, analizowania i raportowania o błędach występujących podczas pracy naszego napędu.

Go to top